Karty zbliżeniowe (bezstykowe)

W chwili obecnej karty tego typu są najbezpieczniejszymi nośnikami informacji. Odczyt informacji z karty odbywa się bezprzewodowo przez indukcję elektromagnetyczną bez potrzeby wsuwania karty do czytnika. Cewka czytnika wzbudza cewkę karty, co zasila układ elektroniczny karty. Układ ten odpowiednio moduluje sygnał generowany przez cewkę karty, który jest odbierany przez czytnik i odpowiednio interpretowany.


Standardowe karty funkcjonują na odległość około 60 centymetrów. Istnieją karty z własnym zasilaniem, co pozwala na zwiększenie zasięgu do kilku metrów.

Dzięki komunikacji bezprzewodowej, karta jest prosta obsłudze (nie ma potrzeby przesuwania karty przez czytnik), ale również trwalsza od kart magnetycznych lub chipowych, które zużywają się mechanicznie.

Karty zbliżeniowe znajdują zastosowanie najczęściej jako:

Najpopularniejszym standardem stosowanym do obsługi kart zbliżeniowych jest standard Mifare wprowadzony przez firmę Philips.

Dostępne są już rozwiązania pozwalające na dokonywanie płatności zbliżeniowych. Karty płatnicze wyprodukowane w technologii PayPass (VISA) lub PayWave (MASTERCARD) pozwalają na dokonywanie płatności bez wyciągania karty z portfela.

Karty plastikowe | Identyfikatory